Tři planetární velmoci
Argentinský prezident Javier Miley musí mít velkou politickou intuici, protože jak se zdá se mu daří i v tak neřiditelné zemi jako je Argentina, předevčírem prezident prohlásil, že vládnout světu budou tři země: Amerika, Čína a Rusko. Evropskounijnímu monstru dobrou budoucnost nepředvídá: "Evropa už dávno neroste a bude muset projít těžkými boji, aby se zbavila své (perverzní) ideologie, Evropa se nenachází ve stavu, aby mohla aspirovat na vedoucí roli." Podle prezidenta světový řád se transformuje: "USA povedou Ameriku, Rusko Eurasii a Čína povede tu část Asie, kde nebude dominovat Rusko." Předpověď není nereálná, evropská role ve světové historii byla podmíněna kreativitou obyvatel už od Cromagnonu, Evropa kromě kreativity ničím neoplývá a pokud ji dnes evropskounijní monstrum zadusilo, nemůžeme očekávat nic dobrého, obzvlášť v Česku s extrémní protiruskou úchylkou. Poslední desetiletí obezřetná ruská politika postavila na troskách sovětského impéria stát, který může aspirovat na tak výraznou historickou roli jakou mu předvídá Miley.
K jiným aspektům americko-ruského dialogu Lavrov řekl, že po letech propadu vzájemných vztahů se jen těžce obnovují a než se něco dojedná nastupují týmy lobbistů s cílem zabránit Trumpovi obnovit vzájemné vztahy. "Není snadné obnovit normální vztahy se Západem, v konfliktních situacích od roku 1945 Západ nikdy nepovažoval za rovnocenné strany konfliktů, do kterých aktivně zasahoval?" Čína a USA mají neméně rozporů, tyto země soupeří o globální prvenství v ekonomice a financích. Při všech vzájemných animozitách nikdy nikoho nenapadlo, že Američané mohou vyhlásit bojkot Číně, že tato země se musí totálně izolovat. Biden si představoval, že je soudcem nad Ruskem a ostatním oznámí cestu, po které se bude kráčet, je dědictvím Bidenovy mentality, která chtěla totálně izolovat Rusko, že obnovování normálních vztahů se mnohým na Západě jeví jako senzace. Panuje shoda, jak postupovat v obnovení běžné práce zastupitelských úřadů apod., americké administrativy zneužívaly fakt, že sídlo OSN se nachází v USA, Američané zasahovali do práva sekretariátu OSN najímat jako zaměstnance občany jakékoliv země.
Američané jsou praktickými lidmi a důležitým směrem americko-ruských jednání je ekonomika, akcentoval to už Trump v telefonním hovoru s Putinem. Rusko moc nenaléhá na zrušení sankcí, podle Lavrova v Rusku se mocná část rozhodovací elity domnívá, že zrušení sankcí Rusku nepřinese nic dobrého, protože liberálně orientovaná část elity se postará o to, že úspěchy ruského průmyslu a technologie při nahrazování importu budou rychle vymazány. Prezident Putin nesčíslněkrát zdůrazňoval, že Rusko se už nikdy nestane závislým na dodávkách ze Západu. Podle Lavrova fragmentace světové ekonomiky začala už dávno a dnes žádná globální ekonomika neexistuje. Sankce jsou klíčovým instrumentem západní zahraniční politiky, začaly dávno před Bidenem a dnes se víc než sto zemí nachází na sankčním spisu Spojených států.
Žádné komentáře:
Okomentovat