úterý 17. prosince 2024

tino chrupalla

Musí to demokraticky vypadat

Včera v německém Bundestagu odhlasoval režimní partajní kartel nedůvěru Scholzově vládě, aby si ve volbách v jiné partajní rekombinaci potvrdil další čtyřleté vládnutí, kancléřem se stane lidovec Merz a vicekancléřem někdo z SPD. Rumunský volební formát není bezprostředně naplánován, protože jediná opozice AfD nedostane většinu, její zrušení se s německou důkladností připraví až v povolebních měsících. Pár týdnů před volbami se bude televiznímu publiku v demokratických show vysvětlovat, jak je napínavé, kdo bude kancléřem a jak rozdílné jsou partajní programy, i když se nepředpokládá, že by je četly samotné televizní moderátorky.  Systémová unifikovaná partaj "CDU/CSU, SPD, Zelení, FDP" si nenechá  ujít rozkoš vládnutí, na kterou si za sedmdesát zvykla. I když AfD povýší své parlamentní zastoupení, k žádnému politickému obratu nedojde, protože v parlamentní hře bez adekvátního společenského pohybu k němu nemůže dojít. Včera v Bundestagu poslanci AfD poukazovali  na velké nebezpečí pro mír, které hrozí od příštího kancléře Merze a z toho důvodu někteří dokonce hlasovali proti vyslovení nedůvěry současné vládě. Nejzajímavějším aspektem příštích voleb je procento, které AfD dostane, pokud to bude víc než 20%, bude procedura zákazu této strany velmi komplikovaná a demokratická systémová kamufláž se bude jen velmi obtížně prodávat. Současná německá demokracie má velkého předchůdce ve Walteru Ulbrichtovi, který v květnu 1945 řekl: "Musí to demokraticky vypadat, ale jinak všechno musíme mít v rukách."  

           Jeden ze dvou předsedů AfD Tino Chrupalla v interview ve Weltu zpochybnil členství Německa v NATO a v EU, i když strana dlouhodobě vystupuje za obnovení vojenské prezenční služby, Chrupalla prohlásil, že v dnešní politické konstelaci, kdy je nebezpečí, že kancléřem se stane válečný štváč Merz, by to bylo velmi nebezpečné. Podle Chrupally Německo by mělo vyvodit závěry z reálného faktu, že Rusko už ukrajinskou válku vyhrálo. Německý mainstreamový žurnalismus si na objektivitu moc nehraje, k politikům AfD přistupuje metodami výslechu kriminální policie v oddělení vražd. Mainstream z toho, co kdy nějaký politik AfD řekl, konstruuje dokazovací materiál zákazu strany, což si politici AfD uvědomují a proto jsou v hovorech velmi opatrní. Chrupalla na demagogickou otázku jestli má radost ze svržení krvavého tyrana a vraha vlastních lidí Asáda, odpověděl, že z toho není ani šťastný, ani smutný, překvapuje ho, že západní svět nyní tleská islámistovi, který vede novou syrskou vládu. Spousta dotazů jako obvykle míří na problém odsunu imigrantů, ať už ilegálních nebo s nějakým typem imigračního povolení, oblíbeným tématem jsou imigrační kriminálníci, kterým už režim stačil udělit občanství. Totiž na tomto poli se dá najít výrok, který se snadno překroutí,  pokud se politik domnívá, že zločincům s půlročním německým občanstvím a navíc uděleným podvodným způsobem, by se mělo občanství zrušit a dotyčný odsunout, právní eskamotér najde něco protiústavního a podle režimních interpretací to znamená, že celá strana je protiústavní. Partajní kartel v Bundestagu je už nachystaný za zákaz strany hlasovat.
           Je rysem upadlých západních demokracií, že ústava není organickou součástí národního těla a oporou národní existence a syntézou spravedlnosti vyplývající z národních potřeb. Ústava je mrtvým souborem výroků, které interpretují vyvolení, kteří tak deformují základní dokument, že místo, aby rozdmýchal upadající národní život a politiku, národního ducha likviduje. Proč by nemohl prostý čtenář chápat ústavní dokument stejně dobře nebo lépe než politickými partajemi jmenovaní ústavní soudci. V Německu a občas i v Česku dokonce pozorujeme, že politický profesionál si není jist jestli novinář pomocí z kontextu vytržené ústavní citace mu nepodsune rasismus, fašismus nebo něco podobného.  
           V programovém dokumentu AfD se mluví o vystoupení z EU, Chrupalla prohlásil, že je to maximální požadavek, strana usiluje o přeměnu EU na ekonomické společenství, cílem strany není izolace Německa. To samé platí pro NATO,  podle Chrupally NATO v současné podobě není obranným společenstvím, USA vždy prosadily svůj zájem a vynutily si evropskou poslušnost.  Evropská obranná aliance, aby byla smysluplná, musí respektovat zájem všech  - včetně Ruska. Pokud to NATO nedokáže zabezpečit, pak pro Německo není přínosné.
             Politici AfD čelí nebetyčné bigotnosti a demagogii mainstreamových  žurnalistů, zahraničněpolitický mluvčí AfD Moosdorf je vrcholným houslistou, který spoustakrát za honorář koncertoval v Rusku, houslista je čestným profesorem moskevské konzervatoře, novinář Weltu to považuje za neúnosné a konstruuje z toho obvinění proti AfD. Chrupalla minulý týden řekl, že má podezření, že německá politika týkající se obnovy Ukrajiny a plateb je "určena zvnějšku", pro novináře Weltu se to podezřele podobné výrokům členů hnutí  Reichsbürger, kteří neuznávají legitimitu Spolkové republiky. Podobná argumentace je hlavním argumentem režimních aparátčíků pro zákaz strany. Chrupalla odpověděl, že když vidí některé reakce německé vlády, např. teroristický útok na Nord Stream, rozhodnutí o nákupu plynu a surovin atd., klade si otázku do jaké míry je Německo suverénní zemí. Na Ukrajině očividně zastupuje Německo zájmy třetích stran a je poddajným sponzorem finančních prostředků a vyzbrojování.

Žádné komentáře: