Ruská odpověď
Na nebezpečnou americkou válečnou provokaci, aplaudovanou trabanty typu Lipavský, Borell atd. následovala rychlá ruská odpověď, západní média informovala, že poprvé v ukrajinské válce Rusi vystřelili mezikontinentální balistickou střelu. Le Figaro lamentuje nad kremelskou eskalací války, přitom tyto kdysi pravicové noviny nedělají roky nic jiného než štvou proti Rusům a Ukrajinu by vyzbrojily i jadernými zbraněmi. Impozantním způsobem vyslalo Rusko z polygonu Kapustin Jar v astracháňské oblasti balistickou střelu do oblasti Dněpru, pravděpodobně jako varování, tentokrát bez atomové hlavice, střelu doprovázelo sedm řízených střel Kh-101 vypálených ze strategických bombardérů TU-95MS z voroněžské oblasti. Podle některých informací se mohlo jednat o balistickou střelu Rs-26 s menším doletem než má mezikontinentální balistická střela (5500 km). Pokud by se jednalo o mezikontinentální balistickou střelu, podle dohod by mělo Rusko povinnost to oznámit USA 24 hodin předem. Ruská odpověď následovala poté, co Kyjev vypustil na Rusko americké a britské rakety dlouhého doletu a poté, co Bidenova administrativa povolila dodávky protipěchotních min na Ukrajinu. Podle ukrajinských oficiálních informací, určených pro mentálně postižený typ západních médií a české televize, bylo v Dněpropetrovsku poškozeno rehabilitační centrum pro handicapované, dva lidé zraněni.
Na Telegramu koluje video, kde je vidět, jak je Jušmaš atakován moduly rakety - šest hlavic přilétají jedna za druhou. Raketa s demontovanými jadernými bloky byla vypuštěna jako dárek Ukrajincům a Západu, jaderná náplň byla asi nahrazena vysoce výbušnou náloží nebo dokonce bez výbušnin, protože kinetická energie bloků rakety je tak obrovská, že žádné výbušniny není třeba a účinek bude stejný. Válka vstupuje do vyšších pater, v kterých jsou Rusové tradičně nejlepší na světě. Podle ukrajinských zdrojů systémy protivzdušné obrany nedokázaly hlavice zachytit, což nepřekvapuje. Ať šlo o mezikontinentální raketu nebo o jednodušší balistickou střelu, Jušmaš ztratil potenciál cokoliv vyrábět. Podle informací z Dnětropetrovska místní úřady tvrdě blokují všechny druhy informací. Ukrajinská strana v odvetě poslala několik dronů do astracháňské oblasti, ale systémy protivzdušné obrany je sestřelily daleko před cílem. Kreml naznačil nepřátelům Ruska, že tolerance s překračováním červené čáry se nebude tolerovat.
Ruské informační servery uvádí, že poslední kapkou, která zlomila trpělivost ruského vedení, byl středeční útok britských řízených střel Storm Shadow na vesnici Majino v Kurské oblasti, kde je podle ukrajinských tvrzení zakopané ruské velitelské stanoviště, jde o budovy na území panství knížat Barjatinských, kde se v sovětských dobách nacházelo sanatorium. Podle některých komentářů dalším ruským signálem může být sestřelení amerického průzkumného satelitu nad územím Ruska, prostředky proto má ruská armáda k dispozici.
Ve čtvrtek večer vystoupil v televizi ruský vůdce, aby informoval armádu, občany a všechny příznivce Ruska ve světě a taky ty, kteří si dělají iluze o možnosti ruské porážky, prezident řekl, že experti ví, že bez přímé účasti západních specialistů není Ukrajina schopna bombardovat Rusko zbraňovými systémy dlouhého dosahu. 19. listopadu šest taktických raket ATACMS a 21. listopadu kombinovaná ataka Storm Shadow a HIMARS nanesly údery vojenským objektům na území Ruska a tímto aktem dostal vojenský konflikt na Ukrajině globální dimenzi, tyto zbraně zůstanou bez vlivu na chod vojenských událostí. V reakci na použití těchto zbraní provedly ruské síly 21. listopadu kombinovaný útok na objekt ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu, byl testován jeden z nejnovějších ruských raketových systémů středního doletu s balistickou střelou vybavenou nejaderným hypersonickým zařízením. Ruští raketoví vědci to nazývají Orešnik. Rusko vyvíjí rakety středního a krátkého doletu jako reakci na plány USA rozmístit v Evropě rakety středního a kratšího doletu. USA udělaly chybu, když v 2019 pod přitaženou záminkou jednostranně vypověděly smlouvu o jaderných silách středního doletu. Rusko testuje Orešnik v bojových podmínkách jako reakci na agresívní akce zemí NATO. Rusko má právo použít své zbraně proti vojenským cílům těch zemí, které umožňují použití svých zbraní proti ruským cílům a v případě eskalace k tomu dojde.
Žádné komentáře:
Okomentovat