Ekonomická transformace v rukách zelené fundamentalistky
Leyenová jmenovala první viceprezidentkou Komise a komisařkou s nadmandátem španělskou socanku (PSOE) Teresu Ribera, která bude zodpovídat za ekonomickou transformaci, environment a antimonopolní pravidla. Jí vedený tým komisařů má současně industrializovat a dekarbonizovat unijní hospodářství. Je jasné, že v dnešním světě jsou tyto dva obsahy protikladné, navíc když dekarbonizace má v Evropské unii nejvyšší prioritu. Leyenová dala vědět, že priority evropskounijní revoluce se nemění: do roku 2030 se mají emise redukovat na 55% stavu 1990, do 2049 90% redukce, oproti tomu reindustrializace v Unii je všemi možnými směry ohýbaný vágní pojem. Levičácká média vydávají Teresu Ribera za superkompetentní, ovšem na infoserveru eleconomista se píše, že španělským zemědělcům spadl kámen ze srdce, když se ukázalo, že Ribera v Komisi nebude zodpovídat za agrární politiku. Komora španělských zemědělců Asaja dokonce napsala Leyenové dopis, kde varovala před jejím jmenováním a popsala její "kompetence." Předseda komory Pedro Barato oceňuje, že v nominované Komisi má 11 komisařů vazbu na primární sektor, navržená viceprezidentka Komise Teresa Ribera by podle předsedy komory zemědělců měla nechat stranou ideologickou zátěž, která ji doprovázela při výkonu jejích funkcí.
Ribera zneužila i atentátu na slovenského vůdce Fica, v parlamentu mj. prohlásila, že je dílem pravice a ultrapravice, které vedou nenávistné kampaně, odpověděl ji šéf VOXu Abascal: "Tato ženština je bez studu. Pokud chce vědět, kdo to organizoval, ať se zeptá kumpánů, kteří z ní udělali místopředsedkyni vlády. Vědí to moc dobře. Desetiletí zabíjejí pracující, policii, vojáky i děti. Extrémní levice zabíjí."
Teresa Ribera má být alter ego Ursuly Leyenové, která vyloučila nominace schopnějších, kteří by ji mohli odsunout do pozadí, eliminovala např. Thierry Bretona, místo něho Macron nominoval slabého Stephana Sejourne. Místo soudného Bretona Španělka Ribera, jejíž zelenou demagogii Leyenová omezovat nebude. Ribera je považována za tvrdou environmentální fundamentalistku, její vizí evropské budoucnosti je Green Deal 2.0: silná politická rozhodnutí a regulace k vylepšování klimatu v parametrech zeleného fundamentalismu a (jakási) prosperita. Zelená Evropa s čistou energií a na tom má vykvést moderní konkurenceschopný průmysl. Italská předsedkyně vlády Meloni na schůzce s italskými průmyslníky prohlásila, téma, kterým se zabývá Ribera, je centrální, půjde o to pochopit, jak se vypořádá se zadáním v prostoru radikální ideologie nebo zvolí pragmatičtější přístup.
Žádné komentáře:
Okomentovat