Šance konzervativní kultury
Na ruském infoserveru Politconservatism publikovali rozhovor hlavního intelektuála německé pravice Gotze Kubitschka s redaktorem serveru. O Kubitschkovi v Německu toho už psali hodně, ale vesměs nic pravdivého, Kubitschek má velký vliv na formování politiky německé opozice AfD. Dnešní epocha je charakterizována rozpadem všeho, rozrušením sociálních vazeb a instancí. V dobovém pohledu na člověka a lidstvo figuruje pouze individuum, neexistuje národ, rodina, společnost a neexistují vztahy, Bůh se v těchto představách vůbec nevyskytuje. Tendence k rozpadu jsou patrny ve všech společenských sférách. Jakou vizi člověka má německá pravice? Pro lidský život jsou nezbytné kategorie jako lid a národ a navíc existuje Bůh, něco víc než je schopen vytvořit samotný člověk.
Nevíme jak bude vypadat příští pořádek, může to být systém s malou elitní vrstvou v čele kontrolující vše a vládnoucí všem. Smartphone je dnes silnější než jakýkoliv ideál. Lidstvo došlo ke kulturnímu zlomu a nic už nemůže být jako dřív. Instance už nebudou dlouho existovat též z energetických důvodů, člověk má k dispozici daleko víc energie než kdykoliv předtím. V roce 1940 byl rolník tím, čím byl tisíc let před Kristem. A najednou exploatací ropy a jiných zdrojů se svět radikálně změnil. Tento příliv energie je důvodem rozpadu všeho, protože každý dnes může experimentovat se všemi možnými nesmyslnými idejemi a přežije to. Všechno je možno rychle odvrhnout a začít nanovo. Dřív byla nutná pospolitost lidí, aby člověk přežil, dnes dík gigantickému množství energie mohou existovat sebenesmyslnější životní formy, můžete si dovolit dva byty a děti někam poslat. Viditelně to rozrušuje vazby, Gehlen tvrdil, že návrat není možný. Asketismus se může uplatnit jen v úzkém kruhu lidí, ale většina je zde šťastná, teď teprve mohou žít. Mohu všechno zastavit, zrušit a začít za rok, je dost peněz a energie.
Principiálně se nic nového neobjevuje. V Německu od války jsou elity přesvědčeny, že národ se tak provinil, že by bylo lepší, kdyby zmizel z povrchu země, národ si to nemyslí. Morální krach nastal v 1945 a posledních dvacet let kulminoval. Až na tuto ideovou konstrukci jsou problémy evropských národů podobné. V epoše tak závratného technologického rozvoje jako je naše, je velkým problémem bez Boha vůbec dojít k nějakým standardům, je-li to vůbec možné. V této otázce platí v jakémsi smyslu situační myšlení, člověk si říká, že je lépe umřít zdráv v 75, než být s lékařskou pomocí upoután několik let na lůžko, ale pak je ochoten se těšit z života i nepohyblivý na lůžku. Nebo fundamentální skepse řady lidí k dnešním komunikačním technologiím, které otravují lidský mozek, jako je TikTok, tito lidé dobře ví, že to ničí mozek našich dětí. ale pak ti samí lidé používají TikTok v politickém boji. Kubitschek je skeptický k tomu, že by zde mohla víra nebo ideály nějak pomoci, protože nakonec vrch má situační myšlení. Jen opravdu silná víra může být bariérou. Už Gehlen tvrdil, že konzervativní kritika nemá v tomto světě žádné šance. Nikdo nemá šanci proti smartphonům. Někdo říká, že je to transhumanismus, smartphone je částí našeho těla, je pokračováním ruky a mozku. Zde konzervativní kultura nemá šance.
Kubitschek říká, že byl překvapen když viděl jaký odpor kladli Němci v době koronavirové pandemie proti státem přikazované vakcinaci, zdaleka silnější než jinde v Evropě. Je třeba bojovat za zdravější a lidštější směr v jakékoliv situaci. Kubitschek má dojem, že Německo je pořád silné, často lidé nepovažují za dobré vpustit do svého života příliš mnoho technologií, navigačních systémů, kamer atd. Panuje zde hluboká skepse k požadavkům na eliminaci hotovostních peněz apod., tato principiální skepse je v Německu velmi rozšířeným jevem. Jak levice, tak pravice chápe německého občana jako pasívního, neschopného jednat a spokojeného s tím, co má, Kubitschek nesouhlasí s těmito náhledy, říká, že Němci dnes oponují tak silně systému, protože staletí odpor vepsaly do podstaty německého občana.
Žádné komentáře:
Okomentovat