pondělí 13. května 2024

belousov

Nová fronta

Ruský prezident má pravomoc nominovat pár klíčových ministrů ve vládě, jako jsou obrana, vnitro, zahraničí atd., ostatní navrhuje předseda vlády. Na post ministra obrany navrhl prezident ekonoma Andreje Bělousova, který je považován za architekta úspěšné ekonomické obnovy v sankcionovaném Rusku, poslední roky byl prvním místopředsedou vlády a zodpovídal za celý ekonomický blok. Poslanec ukrajinské Rady Kučerenko prohlásil, že jmenování Bělousova znamená tragedii pro Ukrajinu, podobně ekonom Alexej Kuš aj., Ukrajincům se Šojgu velmi zamlouval. V Rusku se nahrazení ministra Šojgu pociťuje jako velká úleva, populární vojenský činitel Doněcké republiky plukovník Chodakovský řekl, že první, co musí nový ministr udělat. je vykořenit Sergejem Šojgu zavedený systém totální dezinformace všech a všeho. Kolem ministerstva obrany se nakupila řada korupčních afér a je prvním zadáním pro nového ministra s tímto systémem skoncovat. Probíhá soudní proces se zkorumpovaným náměstkem ministra Šojgu Timurem Ivanovem, vojenské korespondenty šokují nesčíslná vysoká vyznamenání, kterými tohoto ministerského byrokrata Šojgu dekoroval.

            Jmenování Bělousova posouvá vojensko-průmyslový komplex do centra ruské ekonomiky. Mluvčí prezidenta Peskov zdůvodnil jmenování tím, že na bitevním poli vítězí ten, kdo přinese víc inovací, a Bělousov se na tomto poli velmi osvědčil, rozpočet obrany se blíží sedmi procentům a podle Peskova je úkolem nového ministra vepsat dynamiku silového bloku do ekonomiky země. Ekonom kybernetik Bělousov má schopnost aplikovat nestandardní metody, osvědčil se jako člověk velkého strategického vidění a schopností rychle aplikovat inovace a nové technologie v reálné ekonomice, např. poslední dobou  hrál klíčovou roli v organizování zavádění bezpilotních prostředků.   V argumentech nominace se uvádí, že zvítězit ve válce mezi Západem a Ruskem může pouze strana se silnou ekonomikou a průmyslem, jehož součástí je inovativní a efektivní vojenský průmysl. Podle Peskova dnes nejsou rozhodující vojenské kvality ministra, ale strategické vidění ekonomických možností země.
              V posledních dnech ruská armáda překročila hranice země v belgorodské oblasti a zmocnila se v tzv. šedá zóně řady vesnic, urputný boj se vede o opevněné město Volčansk, které je 6 km od hranic. Ruské jednotky šturmují město, podle vojenských korespondentů na sociálních sítích se bojuje ve středu města, ale boj vůbec nebude snadný, ukrajinská strana poslala do oblasti posily. Prezident Zelenský nazval situaci kolem Volčanska neobyčejně složitou. O důvodech otevření nové fronty se spekuluje, může to být odpověď na bombardování Belgorodu, kde podle agentury RIA během víkendu  ukrajinské rakety zabily 19 lidí. Předseda světového svazu starověrců Sabastjanova prohlásil, že soustrast rodinám zabitých projevil i papež František. Město ostřelují české Vampire z Lipcev a MLRS Alder z okolí Volčanska. Důvodem otevření nové fronty může být záměr generálního štábu přinutit ukrajinskou stranu k přesunu týlových rezerv pod Charkov. popř. stažení jednotek z klíčovějších úseků fronty. Podle vojenského analytika SkyNews Seana Bella je nejreálnější variantou ruských záměrů zablokování ostřelování Belgorodu a Kurska, malý ruský postup v charkovské oblasti bezprostředně nezpůsobí ukrajinské straně problémy, ale  po pár týdnech to bude špatné. Bell řekl, že realita je pro ukrajinskou stranu tvrdá, na ruské straně jsou impulsy a iniciativa  
                 Poprvé za trvání vojenské operace ruská armáda nastupuje v jiných oblastech než je Donbas a jemu přilehlé oblasti. Konstatuje se, že vojenská operace přestává mít lokální charakter. Před pár měsíci ustavilo ministerstvo obrany v belgorodské a kurské oblasti padesáti tisícový armádní sbor Sever, ale na prolomení tří ukrajinských obranných linií pod Charkovem to nestačí,  ruskou snahou asi je upevnit se kolem Volčanska a v epickém zákopovém boji pomalu odčerpat ukrajinské rezervy z důležitých směrů jako je Časov Jar a Kupjansk.

Žádné komentáře: