středa 17. dubna 2024

brusel konzervativne

Konzervativní konference v Bruselu

Včera (16.4.) v poledne začala v Bruselu největší konzervativní konference v Evropě (NatCon), konference se koná každoročně od 2019, přiláká spousty konzervativních publicistů a politiků. Na letošní konferenci se předpokládá vystoupení velkých jmén konzervativní politiky a konzervativního myšlení jako  Eric Zemmour, Viktor Orbán, David Engels, Rod Dreher, princezna Thurn-Taxis atd. K hlavním řečníkům patří Viktor Orbán, bývalý polský premiér Morawiecki, britský politik Farage, bývalý ústavy předseda německého úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassena a kardinál Mueller.

         Krátce po zahájení starosta městského obvodu Saint-Josse-ten-Noode Emir Kir konferenci zakázal a poslal policii, aby příkaz vyplnila. "Extrémní pravice" není v Bruselu vítána, zdůvodnil na X turecký islámista a starosta obvodu Kir své rozhodnutí: "Konference by ohrozila bezpečnost ve městě, extrémní pravice zde nemá co pohledávat." Organizátoři konference okamžitě napadli starostovo rozhodnutí u soudu. Po příjezdu k budově konference policie sál nevyklidila, ale zabránila vstup dalším účastníkům, mj. nepustila do sálu významného francouzského konzervativního politika Erica Zemmoura. Filozof a historik David Engels včera večer twittoval: "Jsme v obklíčení, řečníkům se nedovoluje vstoupit do budovy, nevíme, co bude dál."
         Organizátoři museli několikrát hledat nové místo konání konference, pronajímatelé podlehli nátlaku místní administrativy a pronájem místa zrušili, starosta bruselské části Etterbeek Vincent de Wolf otevřeně v novinách přiznal, že na pronajímatele vyvíjel nátlak. Podobně i hlavní starosta Bruselu Philipp Close se pokoušel zmařit konání konference ve městě. Policejní mluvčí včera prohlásila, že policie použije všechna opatření, aby zabránila rušení veřejného pořádku, které podle ní konzervativní konference znamená. Dovolil by si starosta obvodu sám od sebe zakázat konferenci s tak významnými účastníky? Nepochází to od Leyenové, Macrona, Sorose? Orbán bezprostředně po starostově rozhodnutí reagoval na zprávu o zakázu konference: "Brusel přitvrdil, pokud někdo obhajuje mír, je jednoduše umlčen, není na výběr, 9. června musíme nechat slyšet náš hlas a říct, že se nechceme podílet na válce. Naposledy, kdy se mě někdo snažil umlčet, to  byli komunisté v roce 1988,  tenkrát jsme to nevzdali a nevzdáme to ani dnes...""
            Včera v pozdních nočních hodinách v mimořádném zasedání nejvyšší instance belgického administrativního soudu zrušila starostovo rozhodnutí a konference mohla probíhat podle plánu. Ředitel konzervativní Aliance pro obranu svobody (ADF International) Paul Coleman prohlásil, co se včera stalo, patří k nejčernějšímu v evropské demokracii. Žádný úředník nemůže mít moc zakázat mírumilovné shromáždění jenom proto, že nesouhlasí s tím, co se tam říká. Jak si Brusel dovoluje nazývat se srdcem Evropy a jeho činovníci zakáží jednu část evropského diskursu. Totalitární cenzura, kterou dnes zažíváme, je nejhorší kapitolou evropské historie. Pokud se dnes umlčí konzervativní politika, pak Západ končí, žádný právní stát, ale woke kultura. Demokracie bude nahrazena totalitárním ekosocialismem.

Žádné komentáře: