Vynalézavost technokratů (ne v Česku).
Ve Wall Street Journal celkem objektivně analyzují významní američtí geostrategičtí odborníci Eugene Rumer a Andrew S. Weiss stav ukrajinské války, kterou vede na Ukrajině NATO s Ruskem, ovšem jejich závěry nejsou moc přesvědčivé. Článek nazvali "Přišel čas skončit magický sen o ruské porážce." Putin má právo se domnívat, že čas je na jeho straně. Dlouho připravovaná ukrajinská ofenzíva neprorazila ruské linie, události na Blízkém východě dominují v amerických médiích i v politice a nadstranická podpora Ukrajině v Kongresu způsobila polarizaci a dysfunkci Kongresu, nemluvě o proputinovských pozicích prezidentského kandidáta Trumpa. V poli neexistují žádné signály, že by Rusko mohlo ztratit, to co dobylo. Ruská ekonomika měla problémy, ale zůstala funkční a po Prigožinově vzpouře se centrální moc paradoxně ještě víc upevnila. Operace na Ukrajině má vysokou podporu v ruském národě a ani elity se od Putina neodvrátily. Ruský obranný průmysl povýšil kapacity, i staré sovětské zbrojovky předčí západní ve výrobě nezbytných produktů jako je dělostřelecká munice. Technokraté, kteří řídí ruskou ekonomiku prokázali odolnost, přizpůsobivost a vynalézavost, na druhé straně Ukrajina je totálně závislá na západní pomoci. Putin může s uspokojením nahlížet na své zahraničně politické úspěchy, Čína a Indie mu poskytly velmi významnou podporu. Putin netruchlil nad ztracenými trhy v Evropě a ani nad tím, že Čína dodržuje sankce, v krátkodobém horizontu souhlasil s rolí juniorského partnera v obchodních stycích s Čínou. 50% ruského importu má čínský původ. Putina podporují země "Globálního Jihu", konflikt na Ukrajině jde mimo jejich zájem, tyto země mají své zkušenosti s dvojí morálkou USA a Evropy.
Američtí analytici sice naznali, že válka je ve slepé uličce, Rusko evidentně nemůže prohrát, ukrajinský národ válka zdecimuje, ale v zásadě navrhují, i když obezřetně, pokračovat v kolejích staré politiky. Podle analytiků bude politika blokování protivníka dál stavět na sankcích, povýší se americký zbrojní průmysl včetně vyšších americko-evropských finančních příspěvků. Globální soupeření s Kremlem nebudou dobře investované americké zdroje, odsoudí USA k nesmyslné hře na permanentní hledání odpovědí na jakýkoliv projev ruského vlivu. Putinovo Rusko má podle analytiků jen málo z tvrdé síly a ideologické přitažlivosti SSSR, píší, že je v zájmu USA podporovat začlenění Ukrajiny do EU a podporovat ji i zbraněmi, ukrajinská rekonstrukce po válce musí být úkolem pro všechny její spojence. Vést seriozní jednání o ukončení války čeká podle analytiků až na Putinova nástupce.
Vývody amerických analytiků nejsou ve shodě s premisami jejich úvah. Např. ruská role v potravinové bezpečnosti třetího světa neměla v sovětských ekonomických možnostech paralelu. Rusko ve strategické rovnováze se Západem nemá sice sílu bývalého socialistického bloku, může však sázet na účinný asymetrický styl odpovědí. Jak je to s ruskou silou se lze jen dohadovat z faktu, že v celé Evropě se nenajde jeden kiosek, kde by byly k dostání ruské noviny, ruská média emitovaná na Západ RT a Sputnik musely západní režimy brutálně zlikvidovat, špehování ruských ambasád a zastrašování vlastních občanů je pravděpodobně hlavním posláním bezpečnostních agentur západních zemí. Ani v obdobích studené války neprojevovaly východní vlády tak panický strach před protivníkovými argumenty a nefalšovaly do takové míry zpravodajství druhé strany, jako to dnes dělá Západ. Le Monde, Times atd. byly běžně k dostání v několika kioscích v Praze. Vypadá to, že roli sovětského bloku dnes substituuje západní svět, pokud k tomu přímo nenebalil Goebbelsovu propagandu.
Žádné komentáře:
Okomentovat