(bohužel)Hlavní je tvrdá práce
Jenský sociolog a filozof Harmut Rosa píše o dnešní epoše a jejích krizových projevech ve Figaru. Pokud se budeme považovat za součást západního mainstreamu, jsou jeho úvahy velmi relevantní, pokud je nám západní mainstream lhostejný nebo si dokonce myslíme, že by ho měl někdo rozbít, pak jsou příhodnější jiné filozofické školy. Filozof je velmi kritický k parametrům doby: akcelerovat, inovovat a potencovat nepotřebný permanentní růst. Nemá smysl toužit po nějakém návratu do minulosti, dnešní epocha je podle filozofa nezbytná, aby lidstvo pokročilo ve vědě a technologii. Lidstvo si musí uchovat všechny znalosti, ale bez požadavku permanentního růstu. Podle filozofa je nezbytné znovu naformulovat pojem pokroku - odkrýt směry naší cesty.
Vždycky v minulosti člověk tvrdě pracoval, aby se jeho dětem dařilo lépe. Člověk se domníval, že život koinciduje s trojí perspektivou: každodenní perspektivou; životní perspektivou; historickou perspektivou. Každodenní činnost umožnila člověku dospět k něčemu většímu a vyššímu. Dnes se toto schema zbortilo a lidé mají pocit, že pokud tvrdě pracují, je to ztráta času. Práce ztratila smysl a člověk na ni rezignoval. Práce se stala škodlivou. Ovšem v práci nejde jen o naplnění nějaké povinnosti, ale prací formujeme sami sebe a svět. Do té míry, jak se vytratí naše motivační energie k práci, roste naše frustrace a zloba ke společnosti.
Ideje moderní epochy slibovaly člověku, že to bude on, kdo bude formovat všechny aspekty svého života, nebude to církev, papež, král a ani příroda. Republikánské pojetí přineslo ideu, že si lidé utváří formy společného života a pomocí politiky konstruují svůj svět. Ovšem politikové se zvykli - a je to logikou samotného systému - že politika znamená permanentní boj, protivníkovi naslouchat pouze tehdy, když ho lze vzít po hlavě. Dnes chceme, abychom byli slyšet, aby se realizovaly naše zájmy, ale nikdy nebudeme naslouchat někomu druhému, námitky jiných si nepřipustíme k tělu. Dnešní člověk nechce mít děti, stejně jako nechce mít předky. Člověk nechce mít hrob, protože i to je dnes ztrátou času. Vlákno, které nás spojuje s minulostí i s budoucností se přetrhlo. Ve společnosti převládá názor, když nemám děti, jsem absolutně svobodným. V dnešní černé době může pramenit optimismus i z toho, že člověk nemá schopnost předjímat osudové změny. K velkým změnám nikdy nedošlo proto, že je člověk naplánoval. Zrodily se v polostínu. Téměř se nabízí idea, že potřebujeme nějakou velkou katastrofu, aby se něco změnilo. Druhá světová válka změnila formy a obsahy našeho myšlení na dlouhou dobu, pokud přijde událost podobného rozsahu, možná z toho nakonec vykrystalizuje i něco dobrého.
Žádné komentáře:
Okomentovat