pátek 21. července 2023

nemecko ekonomika recese

Rychle pryč

Po varovných signálech se pozoruje vyklízení německého teritoria jejich vlastními firmami. Německé firmy od Bismarckových dob byly vázány na německou domovinu, která se jimi chlubila a naopak vytvářela optimální podnikatelské prostředí, v dnešním neoliberálním globalistickém světě by tato kvalita byla směšnou. Vycouvání průmyslových kolosů ze země jde ruku v ruce s deindustrializací a dnes je doprovázeno ekonomickou recesí. Německý ekonomický gigant se potácí, a jaké hrůzy to přinese satelitům a především Česku nelze odhadnout. Německá recese není jenom temporální technickou záležitostí, jak v nějaké formě sugerují média a pohlaváři centrálních bank, ale první fází ekonomická inverze, která jde opačným směrem než je prosperita a tvorba bohatství. Dlouhodobý ekonomický propad Německa přinese zemětřesení řadě evropských ekonomik, hlavně těm, které ztratily svébytnost a staly se pasívním subdodavatelem nenáročné produkce do německé ekonomiky.

        Jak známo ekonomická katastrofa sebou nese i politický a sociální chaos, kterým se též nevyhneme.  Zakázky německému strojírenství už osm měsíců klesají, v květnu např. o 10%. Podobné ekonomické slábnutí se pozoruje i v dalších sektorech. Posledních pět let ztrácí  o Německo zájem zahraniční investoři, v roce 2022 se pozoruje nejsilnější pokles zahraničních investic. Deindustrializace v Německu už zdaleka není plíživým jevem. Někteří analytici vidí důvod této situace v  slabých technologických inovacích a v příliš silné vazbě financí na průmyslový sektor (na rozdíl od USA). Německo je ekonomickým gigantem, ale politickým trpaslíkem, nedokázalo se bránit americkému hegemonovi, který v Německu vidí nebezpečného konkurenta, který si navíc dovolil otevřít svou ekonomiku Rusku a Číně. Ukrajinská válka umožnila Washingtonu, aby úplně podrobil Německo svému diktátu, USA rozsekly německé ekonomické vazby na Rusko, jehož levná energie proudila do německé ekonomiky. Americký diktát je překážkou i německo-čínské ekonomické kooperace. Americké sabatáže na Nord Stream 2 měly absolutně devastující následky na třetí největší ekonomiku planety a následně na celý evropský kontinent. Toto všechno se odehrává mezi zeměmi, které se vydávají za velké spojence.
          Formule, která udělala z Německa ekonomickou mocnost - vysoce kvalifikovaná práce a inovativní podniky s levnou energií v zádech - přestala dík americkému hegemonovi platit, a absurdně silně se na podkopání síly německé ekonomiky podílely východoevropské politické myši včetně Česka. Německo se stalo obětí i svého ekonomického triumfu, který oslabil všechy ostatní v Evropě. Berlín přispěl k likvidaci prvotního záměru konstruktérů evropského domu, kterým byla ekonomická spolupráce a vzájemná solidarita evropských národů, Berlín potřeboval větší rozmach a globálnější sféry, a proto byla nutná evropská transformace v byrokratické monstrum, kde by německý politický trpaslík diktoval. Německo, jak je jeho historickým osudem, se opět propadá a jako dřív vleče do propasti všechny kolem. Samozřejmě, že je stále možná ekonomická a politická korekce, ale té jako  balvan brání nepohyblivá a neschopná kasta evropských politiků ve většině evropských zemích.
          Atraktivita Německa jako podnikatelsky perspektivní země podle všech kvantifikovatelných parametrů rapidně klesá. Pozoruje se odtok kapitálu jako nikdy v minulosti, podle ekonomů Institutu německého hospodářství (IW) odešlo do zahraničí o 125 miliard eur víc přímých investic z Německa než naopak, tak vysoký schodek se nikdy nezaznamenal. Do Německa investovaly Čína, Brazílie a jiné země OECD loni 10 miliard eur, ale z Německa odešlo do těchto zemí 136 miliard. Ekonomové IW vidí německý problém v drahé energii a nedostatku kvalifikované pracovní síly, k tomu přistupuje stárnoucí infrastruktura a byrokracie. Průmyslově velmi vyspělé Německo v důsledku drahé energie prochází dnes komplikovanějším obdobím než jiné země, na  Německo udeřily špatné časy, není vyloučena roky trvající ekonomická stagnace. Německý exportní model při rostoucím protekcionismu ostaních nefunguje tak dobře jako dřív.

Žádné komentáře: