středa 3. května 2023

MilitaryWatchMagazine

Co se bude dít?

Tisková služba ruského prezidenta oznámila, že dnes v noci poslala Ukrajina na Kreml dvě bezpilotní aparatury, ruská obrana je včas sestřelila. Informace o útocích podobného typu přichází z Brjanské oblasti, z Krasnodaru, Ukrajinci atakovaly vojenské objekty v Saratovské oblasti. Jeden čtenář v ruském Topwar zprávu komentoval: "Do Kremlu by měl přijít mladý lev, staříci jsou pasívní, ale prezident naštěstí neutrpěl a po tréningové lekci aktivního boje snad do toho půjde." Téměř všichni čtenáři Topwar nadávají ministerstvu obrany za zdrženlivé vedení války a požadují úder. Animátor Wagnera Prigožin v nedávném hovoru vysvětlil, co se skrývá za ministerskou zdrženlivostí. Prigožin řekl, že pokud se rychle byrokracie v ministerstvu obrany nevzpamatuje, Rusko válku prohraje. Armáda musí bojovat pomocí munice, s normálním velením, všichni úředníci ministerstva obrany by měli do první linie, aby pochopili realitu situace. "Přestaňte lhát, snižte množství propagandy a pochopte, že dojde k protiofensivě." Prigožinova vojenská brigáda je jediná, která na frontě útočí, podle Prigožina brigáda zápolí s nedostatkem munice, Prigožin se k munici dobývá nejpodivnějšími způsoby, tvrdí, že munice je dostatek, ale byrokratický způsob rozdělování ministerskými byrokraty způsobuje problémy. Prigožin mluví o intrikách v nejvyšších patrech ministerstva a o propouštění mladých nadějných generálů. Animátor Wagnera občas z pochopitelných důvodů přehání.

         Ukrajinská protiofensiva bude, na ruských serverech zabývajících se detailně válkou, jako Topwar a Topcor, se ze všech možných úhlů vyhodnocují šance ukrajinského útoku, srovnávají se technika a strategie obou stran, jde se do válečných historických paralel, vojenští analytici bilancují varianty a protivarianty možností, z analýz nevyplývá ani optimismus, ani pesimismus, vojenští znalci jsou velmi zdrženliví. Kupodivu ruskou šanci na odražení ukrajinské ofensivy vyhodnocují jako velmi pravděpodobnou v dnešní redakční analýze v americkém MilitaryWatchMagazine (MWM). Ukrajinské ofensivě moc šancí nedávají. Ruské útoky na ukrajinská vojenská zařízení poničily ukrajinské zásoby zbraní, což by mohlo vážně podkopat vyhlídky ukrajinské strany na úspěšnou ofensivu, jejíž zahájení je iminentní. 1. května byl ruským útokem zničen železniční sled s 200 tunami munice, ruské síly zničily systémy protivzdušné obrany S-300 ve skladech v Pavlogradu v Dněpropetrovské oblasti. Údajně byly zničeny i balistické raketové systémy Grom-2. Při třetím útoku byl zasažen muniční sklad 127. mechanizované brigády v charkovské oblasti. Došlo k tomu po zničení sítě ukrajinských závodů na výrobu klíčové munice 30. dubna, 27. dubna byly zasaženy čtyři odpalovací zařízení pro S-300. Destrukce klíčového válečného materiálu přichází po náznacích, že Rusko eskaluje útoky na ukrajinské frontové pozice, kde personál v předchozích dnech utrpěl obzvlášť velké ztráty.
        MWM uvádí, že jen 29. dubna v samotné doněcké oblasti ukrajinská armáda a zahraniční vojenští kontraktoři utrpěli 575 obětí, druhý den tam zahynulo 230 vojáků, byl zlikvidován muniční sklad a bojovníci Gruzínské legie utrpěli těžké ztráty po přesném úderu balistickou střelou Iskander. MWM píše, že mohlo dojít ke zlomu války ve prospěch ruské strany, navíc ruské rezervní síly jsou vyzbrojeny stovkami nových tanků T-90M a dalším hardwarem.

Žádné komentáře: