neděle 30. října 2016

FBI Hillary


Chudák Hillary...

Podobá se to dobrému krimi románu Noah Boyda „Bricklayer“, za dobrou cenu 40Kč z levných knih proti Tescu-máji. Nakonec se vždy ukáže, že šéf FBI není darebákem a FBI je na výši. Ale na konci tak dlouhého napínavého příběhu má čtenář  sympatii i s hromadným vrahem, důvod by možná vysvětlila nějaká psychologie čtení.
   Šéf FBI musel být v případě Hillary (a podobně v románu) vystaven extrémně tíživému dilematu. James Comey 7. července zastavil stíhání prezidentské kandidátky Clintonové jako neodůvodněné a uvedl pro to argumenty. Předevčírem po odhalení dalších fakt FBI opět vyšetřování otevřela.
   James Comey měl dvě možnosti – obě strašné, píše Aaron Blake v the Denver Post. Před čtyřmi měsíci ředitel FBI James B. Comey prohlásil, že žádný rozumný prokurátor nebude obviňovat Hillary ze zločinu. Demokratická partaj jásala, dnes vyšetřování obnovil a demokratická partaj by ho nejraději rozsápala. Jejich předsedkyně Donna Brazile to nazvala nezodpovědné. Je jasné, že ředitel FBI stál před dvěma hrůznými možnostmi, žádná z nich nevede k dobrému konci. 
   Bývalý generální prokurátor Eric Holder to kdysi vyjářil: „Nikdy se nedá dobře načasovat zahájení vyšetřování kriminálních podezření v předvolebním období, vždy to přinese někomu výhodu“. Tato idea se promítla do velmi neobvyklého prostoru fakt a politických reálií. Rozhodnutí ředitele FBI může mít dalekosáhlé důsledky. Je jasné, že Comey čelil výjimečným okolnostem a konsekventně musel učinit výjimečné rozhodnutí. Jednou z alternativ by bylo mlčení. Bylo by to nejjednodušší, FBI by nebyla vtažena do volebního finále. Ale co když substance odkrytých fakt je tak závažná a vyjeví se to až po případném zvolení Clintonové. Neuvěřitelný skandál, pokud by se prokázalo, že vyšetřovatelé měli k dispozici tak závažný materiál a záměrně to zamlčeli.
  Prokurátoři dohlížející na vyšetřování by mohli argumentovat tím, že probíhající šetření obvykle nekomentují. U většiny Američanů by jim to neprošlo. Nehledě na mnoho i právně podložených náhledů, že privátní email server Clintonové musí být předmětem justičního zkoumání. 56% Američanů se po červencovém zastavení vyšetřování Clintonové domnívalo, že by měla být obviněna. Těžko předvídat dosah skandálu, ke kterému by vedlo mlčení šéfa FBI.
   Samozřejmě rozhodnutí pomůže Donaldu Trumpovi, ale FBI nemůže být viněna ze  zastírání fakt. Trump řadu měsíců obviňuje politický establishment z korupce a z neférového přístupu k oběma kandidátům. To bylo pozadí rozhodnutí a nebyla možnost vyhnout se zpolitizování. Vynucení zákona musí stát nad politikou – v ideálním světě, v tomto případě to nebylo možné. Důvěra v justici je vždy v sázce. 
   James Comey byl konfrontován s bezprecedentní situací – a mohl volit ze dvou špatných možností, vybral  krátkodobou komplikaci před perspektivou dlouhotrvajícího skandálu.

Žádné komentáře: